Kilka pomysłów na aktywny wypoczynek z dziećmi

To nie będzie poradnik o tym jaki hotel wybrać na wakacje z dziećmi. Ani o tym, że po ciężkiej pracy należy Ci się odpoczynek bez dzieci, więc najlepiej wybrać hotel z animacjami i klubem malucha. To będzie krótka lista aktywności, jakie można robić z dziećmi, by ciekawie spędzić czas, i by żaden członek rodziny się nie nudził.

Piesze wędrówki w górach

To najłatwiejsza aktywność, którą można uprawiać już z niemowlakiem. W sklepach ze sprzętem górskim mamy szeroki wybór nosideł turystycznych, w których maluszkom będzie na pewno wygodnie. Dla starszych dzieci, takich które już same chodzą, na początek wybierajmy szlaki dostosowane do ich możliwości. Niech pierwsze piesze wycieczki nie będą ani zbyt długie, ani zbyt wymagające. Ważna też jest pozytywna motywacja do zdobycia szczytu, oraz ciekawe opowieści dotyczące przyrody. Dziecko od małego uczone aktywnego wypoczynku na łonie natury, w starszym wieku chętnie będzie wybierało taką formę aktywności zamiast tabletu i grania na konsoli.

Wypoczynek nad jeziorem

To bardzo fajne połączenie aktywnego wypoczynku ze słodkim leniuchowaniem. Przy słonecznej pogodzie możemy skorzystać z plaż i poopalać się, a pochmurne lub wietrzne dni możemy wykorzystać aktywnie. Wiele ośrodków nad jeziorem dysponuje rowerkami wodnymi, można też wypożyczyć łódki, lub łowić ryby. Windsurfing to kolejna aktywność, której możemy spróbować nad jeziorem, znajdziemy tu niejedną szkółkę. Choć windsurfing nie należy do łatwych sportów, staje się coraz bardziej popularny, a naukę zacząć mogą już dzieci spokojnie nawet pięcioletnie.

Wycieczki rowerowe

Wycieczki rowerowe to taka forma aktywności, która możemy uprawiać niezależnie od miejsca w jakim się znajdujemy, na rowerze możemy jeździć absolutnie wszędzie. Na początku, kiedy dzieci są małe oczywiście będziemy wozić je w fotelikach, ale już nawet taki sposób zwiedzania okolicy będzie dla nich atrakcyjny. Z czasem dzieci przesiądą się na swoje dwa kółka i będą nam towarzyszyć w wycieczkach. Jest to bardzo dobra forma spędzania czasu, skłaniająca do nauki orientacji w terenie, korzystania z mapy czy GPSu. Poza tym każda forma aktywnego wypoczynku to okazja do pobycia razem i podziwiania uroków przyrody.