Windsurfing

Z deską przez fale

Człowiek potrzebuje w swoim życiu emocji, monotonia może naprawdę zamęczyć ciało, jak i duszę, idealnym sposobem więc na przerwanie nudy jest sport. Niektórzy odnajdują ukojenie w piłce nożnej, inni w koszykówce, fani mocnych wrażeń spróbują swoich sił w np. wspinaczce ściankowej, spadochroniarstwie. Podczas sezonu zimowego możemy pojeździć na desce snowboardowej lub nartach. Wracamy jednak z górskiego szlaku, kierujemy się w strony nieco bardziej przyziemne, tam, gdzie fale byłyby w stanie przykryć nie jeden mniejszy dom jednorodzinny. Morze sięgające aż za horyzont, słońce okrywające ludzi ciepłymi promieniami, wysokie fale i ciepły piasek. Osoby parające się windsurfingiem, właśnie w takich klimatach widzą swój osobisty raj.

Co i jak? Czym dokładnie jest windsurfing

Dla niektórych woda jest jak drugi dom, mogą spędzać w niej całe godziny, nawet dni. Jednak samo przebywanie w wodnym akwenie nie daje satysfakcji, nie przyprawia o gęsią skórkę, nie daje tego niesamowitego zastrzyku adrenaliny. Dwóch Kalifornijczyków postarało się więc, aby wodne aktywności nieco rozwinąć. Za twórców windsurfingu uważa się Jima Drake’a oraz Hoyla Schweitzera, warto wspomnieć, że drugi z Panów jeszcze przed stworzeniem nowej dyscypliny, był surferem. Pod koniec lat sześćdziesiątych, razem z grupą przyjaciół stworzyli pierwszą deskę windsurfingową. Wróćmy jednak do pytania zadanego wcześniej, czym tak w ogóle jest windsurfing?

Jest to sport wodny uprawiany przy użyciu deski, do której dopasowany oraz przymocowany jest żagiel, maszt oraz bom, inaczej mówiąc, pędnik żaglowy. Sport bardzo podobny do żeglowania jachtowego używa się jednak innego sprzętu, który wymieniliśmy wyżej. Od 1984 roku windsurfing klasyfikowany jest jako konkurencja żeglarska, ma również swoje odmiany, np.:

– Freeride – odmiana uprawiana na co dzień przez zdecydowaną większość początkujących windsurferów, polegająca na zwykłym pływaniu na desce oraz podstawowych manewrach, takich jak zwrot.
– Freestyle – tutaj najważniejszym czynnikiem są wariacje wykonywane na desce. Zazwyczaj polega na zabawie oraz kombinacjach najróżniejszych wyczynów.
– Formuła – czyli inaczej, regaty wyścigowe. Jedna z najbardziej prestiżowych dyscyplin windsurfingowych. Dobór sprzętu zależy tylko i wyłącznie od zawodnika, każdy więc może dobrać idealnie pasujące do niego produkty, jeżeli oczywiście spełniają specjalne wymogi.
– Speed – Najbardziej ekscytująca, ale i niebezpieczna odmiana. Zawodnicy korzystają z małych desek oraz dużych żagli używanych do slalomu, osiągając przy tym wielkie prędkości, sięgające nawet 60 kilometrów na godzinę.

Małe podsumowanie dużych fal

Windsurfing może się wydawać dyscypliną trudną, oczywiście, na poziomie olimpijskim trzeba rozumieć, w jaki sposób działa pędnik, zrozumieć zachowania samej deski na wodzie czy umieć wybrać idealny moment, aby przyśpieszyć lub zwolnić. Sport ten jednak można potraktować bardzo rekreacyjnie, powolne dryfowanie na taflach wody odpręży nawet najbardziej spiętego osobnika. Wystarczy tylko wiedzieć jak się za to zabrać oraz gdzie, najlepiej też sięgnąć porady siedzących już w temacie windsurferów i zacząć swoją przygodę z deską